Önce Diyet, ve egzersiz sonra Liposuction…
“Hekimler olarak, fazla kilolardan kurtulmanin yollarini aramadan önce o fazla kilolari almamaya dikkat etmeyi öneriyoruz. Hastalarimiza fazla kilolari varsa bunlardan kurtulmalari için egzersiz ve diyet programlarini sunuyor ve porsiyonlarin azaltilmasini, yagli, karbonhidratli ve sekerli gidalardan uzak durularak sebze ve salata gibi yiyeceklerin diyete daha çok dahil edilmesini öneriyoruz. Burada ki ana amaç uygulama öncesi kisinin yag hücrelerinin yogunlukta oldugu bölgeleri saptayarak operasyonu o noktalarda yogunlastirmak ”

Bölgesel incelmede en etkili yöntem…
“Tüm bunlara ragmen eger kisi kilo verdigi halde bazi bölgeler incelmiyorsa burada en etkili yöntem liposuction yöntemidir. Bazi kadinlar ne kadar zayiflarsa zayiflasin, basen ve karin bölgelerindeki yaglardan kurtulamazlar. Bazi genç kizlarda ise üst bedenleri ile alt bedenleri arasinda 2 beden fark olabiliyor. Örnegin; Üst beden 36 ise alt beden 40 olabiliyor. Bu gibi durumlarda tüm basen, bacak içleri ve üst bacagin liposuction ile inceltilmesi sonucu üst ve alt bedenler esit hale getiriliyor. Yine liposuctionun en çok uygulandigi bölgeler diz içleri, üst kol, gidi bölgesi ve yüz bölgesidir. Erkelerde en çok bel çevresinde yaglanma görülür (hatta bu sambriel) olarak adlandirilir. Bu durumlar için de en iyi yöntem liposuctiondur.”

Liposuction yag hücrelerini azaltma islemidir…
“Liposuctionla direk olarak o bölgedeki yag hücre sayisi azaltildigindan bu hücreler tekrardan üremez dolayisiyla saglanan sonuç kalicidir. Yag hücrelerinin iki tür özelligi vardir. Birinci özellikleri kisi gelisimini tamamladiginda (18 yas) sayisal olarak artarlar ve bölgelerde toplanirlar her bölgenin yag hücre sayisi sabittir. Artik sayisal olarak artmazlar meydana gelen sismanlama yag hücrelerinin ikinci özelliklerinde kaynaklanir. (Bir yag hücresi beslenme ile 8 misline kadar sisebilir) Örnegin; basen bölgesinde 20 milyon tane yag hücresi varsa ve biz liposuctionla 10 milyon tanesini alirsak bu bölgedeki yag hücresi sayisi yariya inmis olacaktir, biz ne kadar kilo alirsak alalim bu bölgenin sismanlamasi eskiye nazaran yari yariya olacaktir. Yüz bölgesi için de en uygun incelme yönteminin yine liposuction oldugunu söyleyebiliriz.”

Uygulama sonrasi…
“Liposuction, Hastane sartlarinda ve genel anestezi altinda yapilir. Hasta ayni gün taburcu edilir. Ertesi gün isine baslayabilir. Ancak 3 hafta korse giymesi gerekir ve bu süre zarfinda yakici günesten kendini korumasi gerekir.”

Liposuction en önemli nokta cildin gerginligi...
“Eger ciltte gevseklik ve sarkmalar varsa germe ameliyatlari devreye girer. Bunlarin arasinda en çok uygulanan karin bacak ve kol germe, ameliyatlaridir. Özellikle bir kaç dogum yapmis ve çok kilo alip veren kadinlarda bu bölgeler, ileri derecede sarkmakta ve deride çatlaklar meydana gelmektedir. Bunlarin giderilmesi germe ameliyati ile yapilir. Karin germe ameliyati halk arasinda çok zor ve agrili bir ameliyat gibi algilanmakta ise de uygun hazirliklar yapildiktan sonra tecrübeli kisiler tarafindan yapilan ameliyatlar agrisizdir.


Ameliyat genel anestezi altinda yapilir karnin büyüklügüne göre 2-3 saat sürer. Kisi 1 gün hastanede istirahat ettikten sonra çikabilir. 1 hafta süreyle evinde dinlenmesi gerekir. Daha sonra normal yasantisina baslayabilir. Hastanin, operasyon sonrasi 1 ay kadar agir kaldirmamasi ve güneslenmemesi gerekir.

Asiri kilo vermelerden sonra kol germe, bacak germe ve alt bedenin yukari kaldirilmasi tekrardan kalça olusturmak gibi yöntemler devreye girer özellikle midesine balon konup asiri kilo kaybeden ve derisinde ileri derecede sarkmalar olan kisilerde bu yöntemler uygulanmaktadir.”
Kocatepe Sok No:14, Mersin 10 Gazimagusa, Kibris
+90 392 366 3909     +90 392 366 7076
info@kunterguvenhastanesi.com.tr